Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Yemek Duası Fazileti

Yemek Duası Faziletleri

İslam dini kul ile Allah arasında olan ilişkiye büyük önem vermiştir. Bu nedenle hayatın her safhasında çeşitli nedenlerle Müslümanlar dua etmektedir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) tarafından yapılan dualara baktığımızda ise her anı değerlendirdiğini görürüz. Bu anlardan biri de yemek sofralarıdır. Yemek duası olarak bildiğimiz çeşitli dualar aslında Peygamberimizin sofraya her oturduğunda farklı farklı şekillerde ettiği dualardan oluşmaktadır.

 

Peygamberimizden duyulan pek çok yemek duası olmasına rağmen bunların en bilineni ‘’Elhamdü lillahillezi et amena ve segana ve cealna minel mulimin.’’  ‘Bizi yediren ve içeren O Allah’a hamd olsun.’ olmuştur. Hadis kaynaklarında Peygamberimiz tarafından edilmiş başka yemek duaları da bulunmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken konu duanın hangisi olacağı değil Allah Resulünün nimetlerden dolayı hamd ve şükür etmesidir. Peygamberimiz bu davranışı ile yediği her şey için dua ederken mü’minlere de dua etmek için bir fırsat vermiştir. Yemek duası yapmak ve sofra başında Besmele çekmek sünnettir.

 

Yemek Duası Nasıl Yapılmalıdır?

 

Yemek duası Peygamberimizin ettiği dualardan seçilerek yapılabilir. Bu duaların dışında Allahu Teâlâ’ya karşı en güzel duygularla dile gelen dualarda sofra başında edildiğinde daha makbul olacaktır. Âlimlerin ettiği yemek duaları da sofra başında dua olarak okunabilir. Peygamberimizin farklı dua etmesi kişinin içerisinden geçen düşünceleri ve hisleri dışarı dökerek Rabbine karşı en halis duygularla gitmesi gerektiğinin bir göstergesidir. Bu nedenle birkaç dua öğrenmek kadar içten geçen duaları da yapmak önemlidir.

 

Yemek Duası Ne Zaman Yapılabilir?

 

Yemek duası yapmak için bir sofraya oturup etrafının insanlarla dolu olması gerekmez. Peygamberimizin en ufak bir şeyi dahi ağzına alırken Besmele çektiğini hayatından okuyabiliriz. Besmele çekmek de bir çeşit dua olduğu için mü’min her yemek yediğinde dua edebilir.

 

Yemek Duası Etmenin Faziletleri Nelerdir?

 

♦ Yemek yemek için sofraya oturan bir Müslüman önündeki nimetleri görüp dua etmeye başladığında her şeyi veren zatın Allah olduğunu kabul eder. Allah inancının daha da pekişmesi ve Allah’a olan duyguların daha da coşkulu bir şekilde gözler önüne serilmesi sofrada edilen dua ile olur.
♦ Sofra duası etmek Peygamberimizin de bir sünneti olduğu için sünneti yerine getirmekten dolayı ayrıca bir sevap vardır.
♦ Dua etmenin yeri ve zamanının olmayışı sayesinde kişi yemek yiyeceği zamanlarda bu duayı ettiğinde Rabbini hatırlamış olur.
♦ Dua ederken söylenen sözler çok önemlidir. Besmele ile yemek yemeye başlamak ve dua etmek kişinin şükrünü artırır.
♦ Yemek duasının başı hamd ile başlar. Hamd etmek Allahu Teâlâ’ya karşı verdiklerinden dolayı memnun olduklarını ve bu nimetleri verenlerin ise Allah olduğunu kabul etmek demektir. Allah’a karşı hamd etmek nimetin sürekliliğini artırır. Yemek duası yapan kişinin ise önündeki nimetler sürekli olur.

♦ Yemek duası yapmak Allahu Teâlâ’ya verdiklerinden dolayı şükretmek demektir. Kişi dua ettiğinde Rabbinden gelen nimetler için teşekkür eder. Mutlu olduğunu ve Rabbinin kendisine bu mutluluğu verenin olduğunu dile getirmiş olur. Şükredilen sofralar ise Allahu Teâlâ’nın hikmeti ile dolar taşar. Allah şükreden kullarının sofralarını hep bereketli kılar.
♦ Dua edilirken başka kişilerin de bu duaya ortak olarak ‘Âmin’ demeleri duayı daha güçlü kılar. Edilen yemek duası daha makbul olur ve duada geçen isteklerin kabul olması için birçok kulun el açmış olması manevi bir ortam oluşturur.
♦ Besmele ile başlanan her işin sonu hayra çıkar. Bu nedenle besmele ile başlayıp dua ile bitirilen yemekler Allahu Teâlâ’nın kuluna verdiği hayır kapılarından biridir.
♦ Yemek duası etmek sofranın bereketlenmesini sağladığı gibi kulların yedikleri besinlerinde vücut için bereketli ve faydalı olmasını sağlar. Yemek duası etmek bir anlamda vücut için de sıhhat istemek demektir.
♦ Dua ederek yenen yemekten dolayı Allahu Teâlâ sofrayla birlikte rızkı da çoğaltır. Rızkının artmasını isteyen kişiler her yemekte dua etmelidir.
♦ Yemek duası ile birlikte mü’minin manevi sıkıntıları gider.
♦ Yemek duası kul ile Allah arasında bir bağ oluşturur. Kulu Allah’a yakınlaştırır.
♦ Sofrada bulunan yemekler bolluk ve ferah anlamına gelir. Yemek duası eden kişi ise bolluk zamanında Rabbini anmış olur.
♦ Yemek duası etmek hayır istemektir. Hayrı isteyen kişi Allahu Teâlâ’nın şefkati ve merhameti ile muamele görür. Şerler uzaklaşır.
♦ Her duanın Allah katında bir karşılığı vardır. Sofra başında dua eden mü’min için dünyada bir karşılık olduğu gibi ahirette de dua etmesinden dolayı bir mükâfat verilecektir.
♦ Dua bütün ibadetlerin özü sayılmıştır. Bunun nedeni ise kulun en halis duygularla Allah’a yönelmesinden kaynaklanır. Yemek duası etmek kişiyi halis duygularla sarıp sarmalayacak manevi bir ortama davet ettiği için yemek duası edene ibadet sevabı yazılır.
♦ Yemek duası etmek Allah katından bağışlanmayı sağlar. İçten bir şekilde bağışlanma isteyerek duasına başlayan kişinin bu duadan dolayı günahları bağışlanabilir.
♦ Yemek yemeden önce edilen dua kişinin nefsinden önce Allah’ı hatırlaması anlamına gelir. Yemek sonrasında edilen dua ise yine sofradan nimetlerin verdiği güzelliklerden dolayı Allah’a hamd ve şükür demektir. Yemek duasında hamd ve şükürde bulunmak ise hem dil ile hem kalp ile hem de beden ile dua etmiş sevabı almayı sağlar.

Yorumlar

“Yemek Duası Fazileti” için bir cevap

  1. Tolaman metin dedi ki:

    Rabbimize bolluk zamaninda sukredelimki yokluk zamanindada bize merhamet etsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir